Archiwum Maj, 2013

Uroki ciąży (i nie tylko) a szkoła rodzenia

Uroki ciąży (i nie tylko) a szkoła rodzenia Nie od dziś wiadomo, że kobieta w ciązy emanuje niespotykanym dotąd nigdzie indziej blaskiem. Z czego to wynika? Przede wszystkim z wypisanej na twarzy radości z faktu noszenia pod sercem upragnionego malucha. Trzeba przyznać, że dla każdej przyszłej mamy okres ciązy jest prawdziwie magiczny. Oczywiście wiąże się to z wieloma wyrzeczeniami oraz obawami o zdrowie zarówno swoje jak i malucha, jednak odpowiednio zbilansowana dieta oraz regularne wizyty u lekarza położnika, powinny rozwiać wszelkie związane z porodem wątpliwości. Doskonałym rozwiązaniem może okazać się również wizyta w szkole rodzenia. To znakomity sposób, aby oswoić się z myślą o rodzicielstwie, a przy okazji nauczyć się jak zachować spokój podczas porodu. Szkoła rodzenia to także metoda na zapoznanie się „z tematem” przyszłych tatusiów. Oczywiście wiąże się to ze sporym stresem dla obu stron. Jednak wszystko to jednak mija z chwilą przyjścia na świat naszego wyśnionego bobasa. Nagle cały nasz świat zostaje wywrócony do góry nogami…a my? Jesteśmy najszczęśliwsi pod słońcem! Faktem jest boiem, że maluszek staje się dla nas prawdziwym darem z Niebios i od dziś wszystko inne stanie się mało ważne. Nie zrozumie tego nikt, kto do tej pory nie zaznał uroków szczęśliwego rodzicielstwa. A jest to bez wątpienia najpiękniejszy okres w życiu każdego z nich.

Dieta nie taka cud

Dieta nie taka cud Na dźwięk słowa „dieta” wielu z nas dostaje gęsiej skórki. Ile to już razy obiecywaliśmy sobie, że w końcu zabierzemy się za odchudzanie i z uporem maniaka niejednokrotnie próbowaliśmy pozbyć się zbędnych kilogramów. Jednak dieta to także sporo wyrzeczeń, z którymi nie każdy potrafi dać sobie radę. W szczególności jeśli ma ona potrwać nieco dłużej niż kilka dni. Wiedzą o tym przede wszystkim panie, które całkiem niedawno zostały mamami. Okres ciąży bywa destrukcyjny zarówno dla organizmu jak i wyglądu ciała większości kobiet ciężarnych. Jednak co zrobić, kiedy uczucie głodu towarzyszące nam na każdym kroku skutecznie podcina nam skrzydła i już po krótkim czasie z powrotem wracamy do starych, niekoniecznie zdrowych nawyków żywieniowych?Jak więc zacząć dietę, aby rezultaty były rzeczywiście zauważalne i abyśmy wyrwali w swoim postanowieniu? Przede wszystkim warto wspomnieć, że uczucie głodu pojawia się tylko przez kilka dni, a z czasem zupełnie zanika. Po prostu wraz z mniejszą ilością przyjmowanego pokarmu, znacznie zmniejsza się nam żołądek. Przestajemy w końcu „nażerać się” do nieprzytomności, a porcje jedzenia są w rezultacie dużo mniejsze. Warto więc przemęczyć się przez kilka pierwszych dni, aby w rezultacie cieszyć się wymarzoną figurą sprzed ciąży.

W zdrowym ciele…

W zdrowym ciele... Dbanie o zdrowie jest jednym z najważniejszych elementów egzystencji każdego z nas. Bardzo często jednak zdarza nam się o tym zapominać. Zabiegani oraz nastawieni przede wszystkim na robienie kariery oraz zawodowe spełnienie, zapominamy o sobie. Dlatego też tak istotne jest przeprowadzanie okresowych badań kontrolnych. Powinny pamiętać o tym przede wszystkim kobiety ciężarne, które oczekują przyjącia na świat swojego dziecka. W ich przypadku stres jest absolutnie niewskazany. Jest to szczególnie ważne w czasach, kiedy w pogoni za pieniędzmi bardzo często zapominamy o swoich potrzebach. Co więc należy zrobić, aby sprawdzić stan swojego zdrowia? Przede wszystkim udać się do lekarza rodzinnego po skierowanie na szczegółowe badania krwi oraz ciśnienia. Tylko specjalista będzie w stanie wskazać, czy rzeczywiście powinniśmy przystopować ze zbyt stresującym trybem życia. Szczegółowe badania okresowe wykażą ogólny stan naszego organizmu. Jeśli zabierzemy się za nie stosunkowo szybko, jest szansa, że przy zachowaniu odpowiedniego trybu życia, nasz organizm zregeneruje siły. W przeciwnym razie czeka nas długa i kosztowna rekonwalescencja. Warto więc czasami przystopować i zastanowić się, czy aby na pewno nie przesadzamy ze stresem i przepracowaniem. Zróbmy to koniecznie, zanim będzie za późno.

Zbilansowana dieta podczas ciąży

Zbilansowana dieta podczas ciąży Prawidłowa dieta w okresie ciąży jest niesamowicie ważnym czynnikiem wpływającym na stan zarówno kobiety jak i jej przyszłej pociechy. Musimy pamiętać, by prawidłowo się odżywiać i ograniczyć choć trochę wysiłek fizyczny, który nie wpływa pozytywnie ani na nas, ani na naszą przyszłą pociechę. Jeżeli potrzebujemy pomocy, nie wstydźmy się o nią poprosić. Nasza rodzina czy przyjaciele na pewno z ochotą wyręczą nas w zakupach czy generalnym sprzątaniu domu. Pamiętajmy, że ciąża to nie choroba, ale nie jest też to czas, w którym możemy funkcjonować równie intensywnie jak przed nią. Odpowiednie odżywanie wydaje się tu również bardzo istotne. Niepowinniśmy spożywać potraw zbyt tłustych, starajmy się zapewnić sobie także sporą dawkę ruchu. Proste ćwiczenia fizyczne pomogą utrzymać ciało w dobrej kondycji, zapobiegać skurczom i zapaleniom stawów. Podczas ciąży kobieta może a nawet powinna prowadzić aktywny tryb życia. Oczywiście powinna również dużo bardziej zadbać o zdrowie i uważać na niebezpieczeństwa związane z osłabieniem organizmu w tym okresie. Jednak nie ulega wątpliwośći, że bez względu na wszystko każda z nich wygląda kwitnąco, co powinno być tylko dodatkowym bodźcem do działania w batalii o zdrowie i wymarzoną figurę.