Kategoria: Przygotowanie

Przygotowania do porodu

Przygotowania do porodu Kolorowy pokoik, świeżo pomalowane ściany, cała gama pluszaków, grzechotek i gryzaków z niecierpliwością oczekuje na przybycie malucha. Jaki on będzie? Czy będzie dużo płakał? A może spokojnie przesypiał cały dzień i budził się tylko w porach karmienia? Jak będzie wyglądał? Do kogo będzie podobny? Czy odziedziczy po mamie kolor oczu? Czy też będzie z niego wykapany tatuś? To pytania, które zadajemy sobie przez cały okres trwania ciąży. Czy damy sobie radę? A co się stanie, jak nie będziemy wystarczająco dobrymi rodzicami? Pytań całe mnóstwo, lecz bardzo szybko zapominamy o swoich wątpliwościach w momencie pojawienia się na świecie długo wyczekiwanego bobasa. Wtedy wiemy, że wszystko będzie dobrze, odkrywamy w sobie siłę, o której istnieniu nie mieliśmy do tej pory pojęcia. Jesteśmy rodzicami i to jest w tej chwili najważniejsze. Dbanie o siebie w tym okresie wydaje się jednym z najistotniejszych elementów ciąży. W żadnym wypadku nie należy się przemęczać czy denerwować. Błogosławiony stan powinien skutecznie sprawiać, że myślimy przede wszystkim o sobie i o dobru naszego dziecka. To zresztą staje się zupełnie niezależne od nas i w tym przypadku działa bardziej instynkt, który podpowiada kobiecie jak zachować się w sytuacjach stresowych.

Przygotowujemy pokoik dla maleństwa

Przygotowujemy pokoik dla maleństwa Wszystko prawie gotowe. Kolorowy pokoik wypełniony całą masą pluszaków, pieluszki równo poukładane na półce, mnóstwo kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji bobasa, zajmujących połowę miejsca w szafkach, śpioszki, kaftaniki, śliniaki. W końcu gadżety nieco większe, jak wózek czy łóżeczko. Nie pozostaje nam nic więcej, jak czekać na przybycie najważniejszego „elementu wystroju”- naszego dziecka. Ile to już miesięcy minęło od czasu, jak dowiedzieliśmy się, że zostaniemy rodzicami? Cztery? A może pięć? Jeszcze tylko chwila, a pod naszym dachem zamieszka maleńki, zupełnie nowy lokator, który skradnie nasze serce, który stanie się sensem naszego życia i który w końcu odwróci nasz świat do góry nogami. Najpiękniejszy sen prawie się spełnił. Jeszcze tylko parę dni i zostaniemy rodzicami. Wszystko już prawie dopięte na ostatni guzik, rodzina postawiona w pogotowiu, tak na wszelki wypadek, w końcu tak do końca nigdy nie wiadomo kiedy dokładnie zacznie się akcja porodowa- dziś? A może za parę dni? Najważniejsze aby wszystko odbyło się zgodnie z planem i by przy okazji sprawić, aby całe „zajście” odbyło się w jak najmniej stresujących dla przyszłej mamy warnkach.

Uroki ciąży

Uroki ciąży Wielkie brzuchy, dodatkowe kilogramy, wieczne zmęczenie jest tak na dobrą sprawę niczym w porównaniu z radością, jaką niesie ze sobą poród. Ciąża to bezsprzecznie najpiękniejszy okres w życiu kobiety, które na co dzień zatroskane stanem swojej wagi, w okresie ciążowym zupełnie się tym nie przejmują. Kobiety ciężarne mają w sobie niespotykanie dużo uroku. Emanują swoistym światłem, mają niespotykaną aurę, której na próżno szukać u pań nie spodziewających się dziecka. Ważne jest jednak, aby w okresie ciąży pozostawać pod stałą opieką lekarza a przede wszystkim dbać o siebie. Ciąża to prawdziwa katorga dla większości pań, bo choć z jednej strony opisywana jako najpiękniejszy okres w życiu, wiąże się przede wszystkim z masą wyrzeczeń. Obowiązuje lista zakazów z którymi muszą się pogodzić, a przy okazji surowo przestrzegać mnóstwa nowych dla siebie zasad. Dodając do tego „mieszankę wybuchową” w postaci znienawidzonych, porannych nudności oraz nagłych napadów apetytu, dla niektórych pań 9 miesięcy ciągnie się niczym wieki. Jednak przy zachowaniu zdrowego trybu życia oraz stosowania się do wszelkich zaleceń lekarza rodzinnego, można zaczerpnąć choć trochę normalności, w tym, jakże dziwnym, okresie.

Radość z macieżyństwa

Radość z macieżyństwa Mamo, będziesz babcią… Tato… zostaniesz dziadkiem. Ta wiadomość bardzo często spada na nas jak grom z jasnego nieba. Nasza mała córeczka zostanie mamą, chociaż sama jeszcze całkiem niedawno uczyła się swoich pierwszych słów i stawiała niepewnie swoje pierwsze w życiu kroki. Czas jednak prze do przodu niesłychanie szybko i za chwilę to my zostaniemy dziadkami, będziemy mieli wnuka lub wnuczkę, staniemy się dla niego bądź dla niej swoistą opoką, bo jak powszechnie wiadomo, rodzice są od rozdawania kar, a dziadkowie od ich znoszenia. Dziecko wprowadza w życie zarówno rodziców jak i dziadków mnóstwo chaosu ale i szczęścia zarazem. Obserwacja jego rozwoju daje nam niesamowitą satysfakcję i szczęście. Bo czy jest coś piękniejszego niż uśmiech maleństwa, gdy zagląda nam w oczy? Czy znamy piękniejszą melodię dla naszych uszu, niż jego radosne gaworzenie? Wszystkie mamy doskonale wiedzą, że warto przemęczyć się te 9 miesięcy z brzuchem wielkości kuli ziemskiej, by doświadczyć na własnej skórze cudu narodzin. Ważne jest, abyśmy mądrze wychowywali naszą pociechę, by dorastała w domu pełnym miłości i ciepła. Bądźmy rozważni, podejmując istotne dla malucha decyzje. To od nas zależy jego wartość. Od nas również zależy jego przyszła samoocena. Kierujmy się zasadami, które pozwolą nam za parę lat stwierdzić, że „daliśmy radę”, że jesteśmy naprawdę zgraną paczką- my- starzy plus nasz brzdąc.